21 Sierpień 2014 roku
 

 

Aktualności

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych

2014-08-13

Ochrona uczciwych przedsiębiorców w istotnych obszarach usług o charakterze „detalicznym" oraz interesów konsumentów to najważniejsze założenia projektowanej zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmie m.in. prawników, lekarzy i dentystów.

Więcej informacji - kliknij tutaj...

Czytaj więcej

Obchody Dnia Skarbowości

2014-07-29

Obchody Dnia Skarbowości - kliknij...

Czytaj więcej

Urzędy skarbowe przyjazne dla przedsiębiorców

2014-07-07

Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze i Urząd Skarbowy w Żaganiu są w gronie najlepszych urzędów skarbowych w Polsce. Przez najbliższy rok będą miały prawo do tytułu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Dwunasta edycja konkursu organizowanego od roku 2003 przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów wyłoniła te urzędy, które – zdaniem przedsiębiorców – dzięki wysokim standardom obsługi klientów, kształtują pozytywny klimat w relacjach między administracją podatkową a przedsiębiorcami. Przedstawiciele wyróżnionych lubuskich urzędów skarbowych odebrali gratulacje i okolicznościowe dyplomy z rąk prezesa BCC Marka Goliszewskiego i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - Jacka Kapicy.

 

Certyfikat - Lubuski Urząd Skarbowy - kliknij,

Certyfikat - Urząd Skarbowy w Żaganiu - kliknij. 

Czytaj więcej

MF nie pobiera opłat za rejestrację w CRP KEP

2014-07-07

W związku z niepokojącą sytuacją wysyłania pism przez firmy działające na rynku do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w których powoływany jest rejestr prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych (Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników CRP KEP) oraz wskazane jest żądanie uiszczenia opłaty za rejestrację w wysokości 195 zł, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że  nie pobiera opłaty za rejestrację podmiotów w CRP KEP.

Informacje dodatkowe - kliknij...

Czytaj więcej

Kolejne e- usługi

2014-07-02

Lubuszanie mogą skorzystać z kolejnych elektronicznych usług. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie nowe e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Pierwsza z nich to Bezpieczny Autobus - usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym dzieci codziennie dojeżdżają do szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl,
aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.
Drugą usługą jest Historia Pojazdu - dzięki niej można bezpłatnie sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce. Usługa jest dostępna na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl.
Ponadto usługi dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, dostęp można uzyskać z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usług są wiarygodne, pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Niewątpliwie uruchomienie ww. usług przyczyni się do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób oraz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj więcej

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

2014-07-01

Praca sezonowa młodzieży a ulga rodzinna

Rodzice planujący skorzystać z ulgi prorodzinnej powinni, podczas podejmowania decyzji o wyrażeniu zgody na wakacyjną pracę swoich dzieci, zwrócić szczególną uwagę na limit wysokości dochodu jaki młodzież może osiągnąć, nie pozbawiając rodziców możliwości skorzystania z ulgi. Odliczenie ulgi prorodzinnej przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z opiekunem zamieszkuje oraz rodzicom zastępczym. Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) i nie uzyskały w roku podatkowym dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł. Fakt otrzymywania przez dziecko renty czy uzyskiwania dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie PIT nie ma wpływu na prawo do ulgi.
więcej - kliknij...

Czytaj więcej

Temat: VAT w rolnictwie

2014-07-01

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera pewne szczególne rozwiązania dotyczące podatników, którzy prowadzą wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie oraz podatników, którzy prowadzą wyłącznie działalność rolniczą w innych ramach, niż gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Wówczas bowiem za podatnika jest uważana osoba, która składa zgłoszenie rejestracyjne.

Przyjęta zasada ma uprościć rozliczenia podatkowe – gdyż wymienione gospodarstwa to w istocie działalności, w przypadku których częstokroć nie można wyodrębnić osoby prowadzącej gospodarstwo. W takim przypadku, podatnikiem jest ta osoba fizyczna, która (jak gdyby w imieniu gospodarstwa) zarejestruje się jako podatnik.
Więcej w załączniku...

Czytaj więcej

Młodzież uczy się podatków

2014-06-12

Jednym z elementów pracy urzędników skarbowych jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie podatków. Wszystko po to, by już najmłodsi obywatele naszego kraju wiedzieli, że dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych jest w naszym wspólnym interesie. To dzięki naszym podatkom mamy coraz lepsze drogi, darmowe szkoły, czy opiekę medyczną. Tym razem jedno z takich spotkań dla młodzieży zorganizowali pracownicy Urzędu Skarbowego w Sulęcinie wspólnie z miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Uczniowie na lekcji pt. "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ" mogli dowiedzieć się jaki można wybrać sposób opodatkowania podatkiem dochodowym przy rozpoczęciu działalności gospodarczej a także jak prawidłowo sporządzić zeznanie roczne podatkowe.

Czytaj więcej

Podatki dochodowe przy wykorzystaniu samochodów osobowych w związku ze zmianami w podatku VAT.

2014-06-05

Ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 poz. 312) zmienia:

- art. 5a pkt 19a , art. 5d, art. 14 ust. 2 pkt 7f, art. 14 ust. 2d, art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c, art. 23 ust. 23c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT);

- art. 4a pkt 9a , art. 4c, art. 12 ust. 1 pkt 4g, art. 12 ust. 10, art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c, art. 16 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT).

Czytaj więcej

Już 4 983 613 zeznań elektronicznych w akcji „Przybij piątkę”

2014-04-30

Zeszłoroczny rekord e-Pitów został pobity o 1,3 mln deklaracji, ale wciąż czekamy na 5 milionowego PITa złożonego przez Internet. Według najnowszych danych tylko 16 387 deklaracji rocznych brakuje do „przybicia piątki”. Czy padnie dziś rekord?

Na złożenie zeznania rocznego został tylko 1 dzień. Dla tych którzy czekają z rozliczeniem się z podatku do ostatniej chwili najprostszym i najszybszym sposobem jest złożenie zeznania drogą elektroniczną. Można to zrobić bezkosztowo i bez wychodzenia z domu.

Z roku na rok Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet. Dotychczas najwięcej PITów przesłano z województwa mazowieckiego (13,35%), które zdeklasowało prowadzące do tej pory województwo śląskie (13,10%). Na kolejnych miejscach są województwo małopolskie (9,46%), wielkopolskie (9,30%), dolnośląskie (7,58%).

Dołącz do nas! Rozlicz się przez Internet i „Przybij piątkę".

Czytaj więcej

1 z 7  Nastepna >>
 
 
e-podatki
 
 
 

Elektroniczna Platforma Usług
Administracji Publicznej
 
 
 
Wyszukiwarka OPP
 
 
 
UKS Zielona Góra
 
IC Rzepin
 
Dziennik Ustaw