Teleportacja, McDonald’s i ceny mieszkań

3 lipca 2007 Wyłączono przez Jaworowski Karol

Gazeta Wyborcza donosi, że w cenach mieszkań dogoniliśmy Europę:

Mieszkania w Warszawie są już jednymi z najdroższych w Europie. Warszawiacy mogą pozazdrościć zwłaszcza Berlińczykom, bo nie dość, że mają oni dużo wyższe zarobki, to jeszcze w stolicy naszych zachodnich sąsiadów mieszkania są tańsze.

Niestety, nie da się mieszkać w Berlinie, a pracować w Warszawie, bo teleportacja istnieje na razie tylko w filmach i książkach science fiction, zaś podróże samolotem są dość kosztowne. Można więc tylko zadać sobie pytanie, jak to możliwe, że w berlińskich dzielnicach Charlottenburg czy Prenzlauer Berg – mieszkania kosztują nawet niespełna 2 tys. euro za m kw., a u nas – oczywiście w podobnych lokalizacjach – o tysiąc euro na metrze więcej?

Ten wpis nie będzie jednak o rynku nieruchomości, ale o… teleportacji 😉

Nie jest prawdą, że teleportacja istnieje na razie tylko w filmach i książkach science fiction. Teleportację znajdziemy również w teorii ekonomii. Jest ona podstawą (czego oczywiście nikt wprost nie przyzna) prawa jednej ceny, które z kolei jest fundamentem teorii kursów walutowych a w szczególności teorii parytetu siły nabywczej.

Prawo jednej ceny mówi o tym, że identyczne dobra sprzedawane w dwóch różnych krajach muszą być sprzedawane po tej samej cenie (wyrażonej w tej samej walucie), jeśli:

  • rynek jest konkurencyjny,
  • nie ma kosztów transportu,
  • nie ma oficjalnych barier handlowych.

Jak to działa w praktyce? Jeśli hamburgery są droższe w Warszawie niż w Nowym Jorku po prostu wychodzisz z warszawskiego biura, teleportujesz się do McDonaldsa na Times Square, kupujesz kanapkę, teleportujesz się powrotnie i wcinasz bułę przy własnym biurku zanim jeszcze ostygnie. Efekt rynkowy: w Warszawie muszą obniżyć ceny kanapek, bo nikt ich nie kupuje; wszyscy stoją w kolejkach do fast-foodów w NY. Może się również okazać, że to Amerykanie podniosą ceny w obliczu zwiększonego popytu. Tak czy inaczej, ceny się wyrównają.

READ  Co dalej z inwestycjami zagranicznymi?

W imieniu ekonomistów żądam powszechnego dostępu do darmowych usług teleportacyjnych. Tylko taki krok pozwoli wyrównać ceny mieszkań w Berlinie i Warszawie. cbdo