Jak Nauczyć Oszczędzania Nasze Dziecko?

Jak Nauczyć Oszczędzania Nasze Dziecko?

6 czerwca 2022 Wyłączono przez Jaworowski Karol

Oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi warto zacząć uczyć dziecko jak najwcześniej. Oto kilka sposobów, jak postępować. Już od najmłodszych lat warto wyjaśniać dziecku, czym są i do czego służą pieniądze. Nauczymy je wtedy odpowiedzialności, rozsądku oraz szacunku do nich. To naturalne, że maluch sądzi, że rodzice mają nieograniczone fundusze. Musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, ale też powinien zrozumieć, ile co kosztuje, a także skąd się biorą pieniądze.

Rozwinie to w nim umiejętność zarządzania finansami w wieku dorosłym, a także uchroni od złych nawyków – jak rozrzutność. Można rozpocząć naukę oszczędzania już w wieku 5 lat.

Kieszonkowe. Regularne kieszonkowe, wypłacane według jasnych zasad, będzie pomocne w nauce oszczędzania. Nie powinno być zbyt niskie, gdyż musi zapewnić dziecku jego podstawowe potrzeby, ale odradzamy też wysokie, gdyż wywoła to przeświadczenie, że pieniądze są łatwo dostępne i w dowolnej ilości.

Szanowanie cudzej własności. Naucz dziecko szanowania także cudzych rzeczy. Jeśli rośnie i nie dba o przedmioty wokół siebie, można mu je schować.
Odczuje brak ulubionej zabawki jako stratę i przestanie ją niszczyć. Starszym dzieciom można zaś wprowadzić zasadę „zniszczyłeś, to odkup”.

Załóż dziecku konto. Nieco starszemu dziecku możemy założyć pierwsze konto. Wiele banków oferuje tę opcję już dla trzynastolatków. Nauczy ich to oszczędności i planowania wydatków, a także oswoi z korzystaniem z bankomatów, karty itd.

f: natik_1123 / pixabay

READ  Renowacja Sprzętu Zamiast Wymiany