Pomoc dla rolników

Pomoc dla rolników

15 lutego 2023 Wyłączono przez Jaworowski Karol

Rada Ministrów planuje zajęcie się projektem rozporządzenia dotyczącego pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty z powodu braku stabilizacji na rynku pszenicy i kukurydzy, spowodowanego wojną na Ukrainie.

Projekt przewiduje podwyższenie stawki pomocy dla pszczelarzy z 20 zł do 50 zł za przezimowane rodziny pszczelne oraz umożliwienie udzielania pomocy podmiotom, które zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej na rzecz rozpoczęcia działalności gospodarczej w sektorze innych branż.

Projekt zakłada również uruchomienie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty z powodu braku stabilizacji na rynku pszenicy i kukurydzy, wynikającego z agresji Rosji wobec Ukrainy. Zgodnie z projektem, pomoc ta miałaby częściowo zrekompensować producentom dodatkowe koszty wynikające z zakłóceń na rynku tych zbóż.

W projekcie rozporządzenia zwrócono uwagę na fakt, że agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do znaczącego wzrostu przewozu ukraińskich zbóż przez granicę polsko-ukraińską, co destabilizuje krajowy rynek zbóż, zwłaszcza w regionach południowo-wschodniej Polski. Podkreślono również, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała liczne zakłócenia na rynkach europejskich i krajowych, co skutkowało wzrostem cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej oraz wzrostem kosztów utrzymania rodziny pszczelej.

Projekt zakłada planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów w I kwartale 2023 roku. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną na Ukrainie, otrzymają pomoc w postaci dopłat do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r.

f: Pexels / pixabay

READ  Inwestorzy nad Wisłą