Diagnoza społeczna 2007 cd.

28 września 2007 Wyłączono przez Jaworowski Karol

Kolejny „przeciek” z Diagnozy Społecznej 2007. Tym razem na temat ochrony zdrowia. Dzisiaj donosi o tym Rzeczpospolita, pisała o tym 27 września Gazeta Prawna. Z badań wynika, że coraz częściej korzystamy z prywatnej służby zdrowia. Wg danych Rzeczpospolitej 30% osób korzysta z płatnych usług medycznych, a GP pisze, że 45% gospodarstw domowych korzysta z placówek finansowanych ze środków prywatnych. Trudno stwierdzić, z czego wynika ta rożnica – raport zostanie upubliczniony 1. października – ale w obu przypadkach jest to wielkość istotna.

Szczególnie interesujące jest jeden fragment z informacji prasowej Rzeczpospolitej:

Prywatne leczenie obejmuje zwykle najtańsze badania. Jeśli jakieś leczenie wymaga kupna drogiego sprzętu, długotrwałej rehabilitacji czy podania bardzo drogich leków, pacjent, który leczył się prywatnie, trafia do publicznego szpitala.

Wyraźnie pokazuje to naturalną tendencję do samodzielnego finansowania tego, co nie jest drogie. Jeśli zmuszeni jesteśmy korzystać z drogich świadczeń, szukamy pomocy państwa (ubezpieczyciela). Potwierdza to sztuczność koncepcji podstawowej opieki medycznej darmowej dla wszystkich. Wkład własny to podstawa większości ofert ubezpieczeniowych. O tym, że lepiej skoncentrować ubezpieczenie zdrowotne na dofinansowywaniu świadczeń droższych już na tych stronach pisałem.

READ  Trójkąt niemożliwości gospodarki światowej