Narodowy Bank Piekieł

19 czerwca 2007 Wyłączono przez Jaworowski Karol

Czy w zaświatach mają bank centralny? Narodowy Bank Piekieł – w skrócie NBP 😉 – istnieje. Tak jak istnieją piekielne pieniądze.


Na blogu Marginal Revolution znalazłem link do bardzo ciekawego artykułu zamieszczonego na stronie Adventures of a BigWhiteGuy living in Hong Kong. Tekst pod tytułem „Hell Money” opisuje chiński zwyczaj wyposażania zmarłych na drogę w zaświaty w środki niezbędne do nowego życia; w tym również w pieniądze. Nie jest to nic zaskakującego. W wielu kulturach na świecie było i jest to praktykowane. Ale w Chinach zwyczaj przybrał bardzo ciekawą i niewątpliwie wyjątkowo zdroworozsądkową formę: zamiast prawdziwymi pieniędzmi zmarłych wspiera się piekielnymi banknotami (Hell Bank Notes, Spirit Money). Określanie tych banknotów mianem piekielnych wynika podobno z nieporozumienia językowego. Chińczykom nie chodzi bynajmniej tylko o zmarłych ukaranych po śmierci, tylko o każdy pośmiertny los. A według ich wierzeń po śmierci każdy robi mniej więcej to samo co za życia, co może być dość smutną konkluzją 😉

Banknoty zmarłych mogą zachwycać. Kolorowe, bogato ilustrowane. Bardzo często zawierają wizerunek Cesarza Zaświatów (Emperor of the Afterworld, Lord of Hell). Mają bardzo różne rozmiary i różne dziwne nominały (np. 8 000 000 000). Niektóre są interesującymi przeróbkami znanych walut, np. dolara amerykańskiego.

Żywi niewielki mają z nich jednak pożytek. Tylko zmarli mogą je wydawać…

READ  Aborcja a przestępczość